25 Haziran 2018, Pazartesi

Birliğin Önemi

 

Birliğin Önemi

Bir aslan, dört öküzün otladığı bir çayıra gelmiş, öküzleri epeyce bir süre takip etmiş, birçok defa onlara hücum etmek istemiş, ama bir türlü isteğini yerine ge­tirememişti. Çünkü öküzler dışarıdan gelecek bir teh­likeye karşı hazırlıklıymışlar. Çayırın sakinleri, sırt sırta vererek boynuzları dışarı gelecek şekilde otlayarak, gü­ven içinde hayatlarını sürdürmekteydiler.

Aslan, kaç kere hücuma teşebbüs etmişse de, hep bu uçları ok gibi sivri boynuzlarla karşılaşmış. Bunun için de, hücumundan vazgeçip geri dönmek zorunda kalmıştı.

Nihayet bir gün öküzlerin dostluğu bozulmuş. Ara­larında müthiş bir kavga başlamış. Birbirleriyle dövüş­müş, boğuşmuş, boynuzlaşmış ve sonunda da birbir­lerinden ayrılmışlar, her biri çayırın başka bir köşesine çekilerek tek başlarına otlamaya koyulmuşlardı. İşte o zaman aslan, bundan çok memnun olmuştu. Artık hedefine kolayca ulaşabileceğini biliyordu. Böylece öküzler ayrı ayrı otlarken, onları birer birer yakalayıp parçalayarak yemişti. Birliğini sürdüremeyen öküzler de cezalarını canlarıyla ödediler.

TarihOkunma
Toplam1915
Pzt. 252
Pz. 242
Cts. 233
Cu. 221

 

Yorum ekle