23 Temmuz 2018, Pazartesi

Kalbin İlacı

 

Birisi vardı. Kimi insanlar ona filozof, kimine velî derdi. Sebebi, durup dururken çok hikmetli sözler söylerdi. Bu türlü sözlerinden çeşitli sebepler ile sık sık tekrarladığı biri “Günahlar kalbi yaralar, onu delik deşik eder” şeklindeydi. Kendisine çok değer veren dostları bu sözün üzerinde düşünüp ürperirken, hafife alan kimseler de olurdu.

 

Bir gün akla hayale gelmedik bir iş yapar. Bir metre karelik bir tahtayı eline alır. Üzerine tam kırk tane çivi çakar. Sonra bu çivileri zorlukla çekip çıkardı. Ama tahta kırk yerinden yaralanmış oldu. Böylece tahta delik deşik olmuştu.

 

Gelen gidenlere, dostlarına, işte gelin görün, Tahtanın ne hale düştüğünü. Her günahın etkisi işte böyle bir çivi gibi kalbe saplanır. Ama kalp yumuşak olduğu için insan bunu fark edemez. Fakat zamanla bir zehir gibi manevi hayatımız üzerindeki etkisini gösterir.

 

Resulullah Efendimizin “Her günahın etkisinin siyah bir nokta olarak kalbe yansıdığı” haberi de bu anlamdadır. Bütün mesele günahların kalbi tahrip etmesidir. Kalpteki yaraları tedavi edecek olan en etkili ilaç ve en şifa verici iksir ise tevbe, istiğfar ve niyazdır.

 

TarihOkunma
Toplam1034
Pzt. 231
Cu. 201
Çrş. 181
Sal. 171