22 Ocak 2018, Pazartesi

Kötü Niyetin Sonu

 

Üç Arkadaş, bir yolculuk esnasında bir altın külçesi buldular. Altının etrafında sevinçle dolaşmakta iken çok acıktıklarını hissettiler. Aralarından birini, yakın bir köyden yemek temini için gönderdiler. Adam yemek yaptırdı ve geri döndü.

 

Gelirken, yolda şeytan ona musallat oldu. “Bu yemeğe zehir katarsın, iki arkadaşın bunu yer, ölür, altın külçesi de sana kalır.” Adam şeytana kandı, bu defa şeytan ondan önce arkadaşlarına vardı. Onlara, “Yemeği, arkadaşının elinden aldıktan sonra, onu öldürmelerini telkin etti. Bu suretle altını üç kişi yerine iki kişi arasında paylaşırsınız, bundan kimin haberi olacak?” dedi.

 

Şeytanın bu fitlemesi, hazine sahiplerine pek câzip geldi. Yemeği elinden aldıktan sonra arkadaşlarını boğdular ve yanlarındaki bir çukura gömdüler. Yemeğin zehirlenmiş olabileceğini, onun da kendileri gibi insan olduğunu, kendilerine fit verenin ona da fit vermiş olabileceğini hiç düşünmediler. Yemeği iştahla yediler, biraz sonra da altın külçesi üzerine yığılıp can verdiler. Altın ise mahvedebileceği yeni sahipler beklemeye başladı.

TarihOkunma
Toplam988
Pzt. 222
Pzt. 152
Pz. 142
Cu. 121