22 Ocak 2018, Pazartesi

Bir Annenin Kızına Nasihatları

 

BİR ANNENİN KIZINA NASİHATLARI

İslam öncesi dönemde yaşayan Ümame isimli akıllı bir kadın, kızı Ünas'ı, Kinde krallarından Haris ile evlendirdiğinde, hala değerini koruyan şu unutulmaz nasihatları yapmıştı:

    - "Kızım, eğer bir kızın ana-babasının servetinden dolayı kocasına ihtiyacı olmasaydı, senin herkesten ziyade müstağni (ihtiyaçsız) olman lazım gelirdi. Fakat öyle değil; erkekler bizim için yaratıldığı gibi, biz de onlar için yaratılmışızdır.

    Kızım, sen ana-babanın evinden, büyüyüp yürüdüğün yuvadan çıkıp, bilmediğin ve şimdiye kadar alışmadığın, ülfet etmediğin bir adamın evine gidiyorsun. Şimdi, onun rızasını gözetip kendisine itaat et ki, o da sana kul-köle gibi olsun; seni sevip hoşnut olman için gerekeni yapsın. Ben şimdi sana on şey söyleyeceğim. Onları kavra ve gereğince hareket eyle ki, eşinle güzel geçinebilesin:    1- Sana yiyecek ve giyecek her ne getirirse, onu yürekten kabul etmelisin; kanaat sahibi olmalısın.

    2- Emrettiği uygun şeyleri yapmalı, yasaklayıp yapma dediği şeyleri yapmamalısın.

    3- Evin içini ve üstünü başını temiz tutmaya dikkat etmelisin.

    4- Güzel görünüp güzel kokmalısın ki, kocan senden iğrenmesin; gözünden düşmeyesin.

    5- Uyuduğu ve yemek yediği vakitlere dikkat etmelisin. Bunları hangi vakitte yapmayı alışkanlık haline getirmişse, o vakitleri gözetip yemeğini ve yatağını hazırlamalısın. Çünkü açlık ve uykusuzluk insanı öfkelendirir.

    6- Kocanın malını muhafaza etmeli, israf ve teleften korumalısın.

    7- Onun itibarını gözetmeli, hısım ve yakınlarına da saygılı olmalısın.

    8- Ona isyan etmemeli, işine muhalefette bulunmamalısın.

    9- Sırrını elaleme ifşa etmemelisin. İşine isyan edersen sana kin duyar, sırrını ifşa edersen eziyet ve cefasından kurtulamazsın.

    10- Kocan kederli iken ferah olmayasın, neşeliyken de keder göstermeyesin.

 

TarihOkunma
Toplam1866
Pzt. 222
Pz. 211
Prş. 181
Sal. 161

 

Yorum ekle