24 Haziran 2018, Pazar

Haccın Farz Olduğuna Dair Deliller

 

Haccın Farz Olduğuna Dair Deliller


Cenab-ı  Hak buyuruyor:

"196. Haccı ve umreyi Allah için tam yapın. Eğer (bunlardan) alıkonursanız  kolayınıza gelen kurbanı gönderin. Kurban, yerine varıncaya kadar başlarınızı tıraş etmeyin. Sizden  her kim hasta olursa yahut başından bir rahatsızlığı varsa, oruç veya sadaka veya kurban olmak üzere fidye gerekir. (Hac yolculuğu için) emin olduğunuz  vakit kim hac günlerine kadar umre ile faydalanmak isterse, kolayına gelen bir kurban kesmek gerekir.Kurban kesmeyen kimse hac günlerinde üç, memleketine döndüğü zaman yedi olmak üzere oruç tutar ki, hepsi tam on gündür. Bu söylenenler, ailesi  Mescid-i Haramcivarında oturmayanlar içindir. Allah'tan korkun. Biliniz ki Allah'ın vereceği ceza ağırdır.

197. Hac, bilinen aylardadır. Kim o aylarda hacca niyet ederse (ihramını giyerse), hac  esnasında kadına yaklaşmak, günah sayılan davranışlara yönelmek, kavga  etmek yoktur. Ne hayır işlerseniz Allah onu bilir. (Ey müminler! Ahiret için) azık edinin. Bilin ki azığın en hayırlısı takvâdır. Ey akıl sahipleri! Benden (emirlerime muhalefetten) sakının.


198. (Hac mevsiminde ticaret yaparak) Rabbinizden gelecek bir lütfu (kazancı)  aramanızda size herhangi bir günah yoktur. Arafat'tan ayrılıp akın ettiğinizde Meş'ar-i Haram'da Allah'ı zikredin ve O'nu size gösterdiği şekilde anın. Şüphesiz siz daha önce yanlış gidenlerden idiniz."

TarihOkunma
Toplam981
Pz. 241
Cts. 234
Çrş. 201
Sal. 191

 

Yorum ekle